בידוד רעש בעזרת צמר סלעים- עשה זאת בעצמך

צמר סלעים מיועד לבידוד אקוסטי ובעבר נהוג היה להשתמש בו בשכיחות גבוהה על מנת לבודד רעשים בדירות מגורים, בניינים משותפים, בנייני משרדים, חללי תעשייה ועוד.

נכון להיום כבר ידוע שהחומרים בתוך הצמר עלולים להיות מסוכנים במידה ונחשפים אליהם ישירות לאורך זמן, אך זה לא אומר שאי אפשר להשתמש בו כפתרון לבידוד רעש בשיטת עשה זאת בעצמך.

רכישה, בחירה ויישום הצמר במחיצות

השלב הראשון ביישום פתרונות בידוד בעזרת צמר סלעים היא כמובן לרכוש אותו. את הצמר ניתן להשיג בצורה של לוח או מזרון ולא באופן חשוף, כדי להגן על המשתמש ועל הסביבה. העובי הממוצע של לוח צמר סלעים הוא 5 ס"מ והרוחב 40 ס"מ. לוח סטנדרטי מגיע לאורך של 1 מטר והוא עולה בערך 20 שקל. עם זאת, יש כמובן לוחות עבים וארוכים יותר שמחירם שונה.

טיפים ליישום מוצלח

הנה עוד כמה טיפים שיכולים לסייע למי שרוצה לנצל את היתרונות של פתרונות עבור בידוד רעש בעזרת צמר סלעים ובשיטת "עשה זאת בעצמך":

א. דחיסות – ככל שהצמר יהיה דחוס יותר בתוך המחיצות כך תעלה האפקטיביות שלו בבידוד רעשים. נסו לדחוס את הצמר ככל האפשר ולהיעזר בכלי עבודה נוספים.

ב. תלו את המזרון עם תפסנים או מסמרים – הטעות הנפוצה היא לנסות להכניס את מזרון הצמר בין המחיצות בלי לקבע אותו. הפתרון הוא למנוע את זחילת הצמר החוצה באמצעות תלייה שלו עם תפסנים, מסמרים או ברגים בחלק העליון.

ג. התקינו קומפירבנד – התקנה של קומפירבנד לפני התקנת לוחות צמר סלעים תמנע ויברציות. כך ניתן לשפר את יעילות הצימר ולמנוע מעבר של רעשים בין קומות וחדרים.

החלק הכי קשה הוא יישום הצמר בתוך מחיצות ותקרות שעשויים מלוחות גבס או אחרים. ההתקנה של הצמר מתבצעת בין הניצבים, כאשר המטרה היא לגרום לרעש להיבלע באופן מלא או חלקי בתוך הצמר ולא לעבור לצד השני. במידה וקונים צמר סלעים איכותי ניתן לבצע את היישום ללא חשש והסיבים שלו אינם גורמים למחלות.

Categories: עיצוב הבית