כיצד מתחזקים תקרה אקוסטית?

תחזוקה שוטפת של תקרה אקוסטית מתבצעת לאחר שהיא מותקנת. מטרת התחזוקה היא למנוע בלאי ושחיקה של התקרה, תוך שיפור הבידוד האקוסטי בחלל הפנים. הנה מספר הצעות חשובות לתחזוקה מן הסוג הזה:

א. ניקוי רטוב ויבש – תחזוקה בסיסית נשענת על ניקוי רטוב או יבש של תקרה אקוסטית. הניקוי עוזר לתקרה למנוע מעברי הד בתוך החלל ולשמור על אקוסטיקה טובה גם לאחר שנים רבות של שימוש. הבחירה בין ניקוי רטוב ויבש מתבצעת לפי חומרי הגלם שמהם מיוצרת התקרה. במידה ולא בטוחים כיצד לנקות את התקרה, אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע.

ב. תיקונים וחיזוקים – התיקונים העיקריים בתקרה אקוסטית מבוצעים במטרה למנוע הצטברות סדקים. כל סדק עלול להפוך לאחר מכן לפתח בנזילה, אך הוא בעיקר מבטל את האפקטיביות של התקרה כאמצעי למניעת מעברי קול. גם את התיקונים והתחזוקה חשוב לבצע בצורה מקצועית ותוך הקפדה על ההנחיות והתקנות.100851119

ג. שינויים – לפי תקנות התכנון והבנייה, הגובה המינימאלי של תקרות אקוסטיות שמותקנות לטובת בידוד, אסתטיקה או עיצוב פנים צריך להיות 2.5 מטר, למעט חדרי שירותים, מקלחות, אמבטיה, ארונות ומסדרונות שבהם הגובה התקני הוא 2.05 מטר. המשמעות היא שיש לקחת בחשבון את הנתונים האלה גם כאשר בונים תקרה אקוסטית וגם במידה ומתכננים שיפוץ.

כל כמה זמן מבצעים תחזוקה של תקרה אקוסטית?

תדירות התחזוקה תלויה באופי השימוש בחדר ובמצב התקרה. בבתים פרטיים למשל ניתן להסתפק בתחזוקה אחת למספר חודשים או אפילו שנים, בעוד בחדרי הרצאות ואולמות בידור או מוזיקה יש צורך בתחזוקה אינטנסיבית יותר. חשוב לזכור שהתקרה עצמה עלולה לספוג את נזקי הרעש בתוך חלל הפנים, ולכן אחת המטרות של התחזוקה היא למנוע הצטברות של בלאי וכך להגן מפני השלכות בלתי הפיכות.

רוב אנשי המקצוע שעוסקים בתחום של בידוד אקוסטי והתקנת תקרות מסוגלים לבצע גם את משימת התחזוקה. בחלק מהמקרים ניתן לגייס את שירותי התחזוקה כחלק ממחיר התקנת התקרות, אך בחלק אחר מדובר על תשלום שמבוצע בנפרד. בכל מקרה, יש להקפיד על התחזוקה היטב.

Categories: מדריכים