כיצד מתקינים לבד גופי תאורה לבית?

גוף תאורה

קניתם גופי תאורה לבית, ובמקום להזמין בעל מקצוע החלטתם לעשות זאת בעצמכם. החלטה זאת אמנם עשויה לחסוך לכם כסף אך כדאי לעשות זאת רק במידה ויש לכם לפחות מעט ידע והכלים המתאימים. גופי תאורה יש להתקין ולחבר היטב ובצורה בטיחותית, ובהתאם לסוג גוף התאורה זו עשויה להיות משימה פשוטה מאוד אך לגופים מסוימים העבודה תהיה מסובכת מאוד.

גופי תאורה

גופי תאורה שעומדים בפני עצמם אינם מצריכים התקנה, הדבר היחיד שיש לעשות הוא לחבר את התקע לשקע ולוודא שגוף התאורה עומד באופן יציב, והכבל החשמלי שלו אינו יוצר מטרד בטיחותי. גופי תאורה שמצריכים עבודה אמיתית הם אלה הנתלים או מתחברים לתקרה, גופי תאורה נסתרים וספוטים. נתמקד בשניים הראשונים מכיוון שהם יותר נפוצים והתקנתם פשוטה יותר מזו של השניים האחרונים.

גוף תאורה

לפני הכול – בטיחות בעבודה

התעסקות בכל מה שקשור לחשמל עשויה להיות מסוכנת ובלתי אחראית, אך אם נקפיד על דגשי הבטיחות ונעבוד בצורה מסודרת אין סיבה שיגרם נזק כלשהו למכשיר החשמלי, לאספקת החשמל בבית או לאדם. ברגע שהחלטתם להתחיל לעבוד, עליכם לנתק את זרם החשמל על ידי הורדת המתג שאחראי על הזנת החשמל לנקודה או לחדר בו אתם עובדים וכמובן לוודא שאכן החשמל מנותק. אם אינכם סומכים על כך ומעדיפים לא לקחת סיכונים ניתן גם לנתק את זרם החשמל בדירה כולה אך במקרה זה יש לקחת בחשבון כי לא ניתן יהיה להפעיל מקדחה חשמלית במידה ויש בכך צורך. פתרון אפשרי לכך הוא שימוש במקדחה נטענת.

אחת ושתיים… ניגשים לעבודה

לאחר שוידאתם כי זרם החשמל מנותק וניתן לעבוד באופן בטיחותי ניגשים לעבודה המעשית. במידה ואתם עובדים על התקנת גוף תאורה נתלה או מתחבר לתקרה קיימים שני שלבי עבודה, חיבור החוטים החשמליים לרשת החשמל הביתית וחיבור גוף התאורה לקיר או לתקרה.
עבדו על פי השלבים הבאים:

– בחרו את המיקום המדויק אליו תרצו לקבע את גוף התאורה. (במידה וקיים בתקרה וו מיוחד לתליית גוף תאורה דלגו על שלבי הקדיחה ועברו לשלב חיבור חוטי החשמל) סמנו את המקומות בהם יש צורך לקדוח. וודאו כי הקידוח לא יפגע ברשת החשמל הפנימית טרם תחילת הקידוח!

– כעת ניתן להתחיל לקדוח את החורים ולאחר מכן להכניס בהם מתאמי פלסטיק שנקראים גם דיבלים.

– גוף תאורה פשוט מתחבר בדרך כלל על ידי שני חוטים חשמליים, חברו את החוטים בהתאם לצבע (חוט כחול לכחול וחוט חום לחום). במידה וקיימים חיבורים נוספים מומלץ להתייעץ עם המוכר או עם חשמלאי.

– כעת נותר להצמיד את גוף התאורה לקיר/תקרה. במידה וקיים וו תליה תלו את גוף התאורה בצורה זהירה וודאו כי הוא תלוי בצורה בטיחותית. אם לא, יש להבריג את הברגים היטב תוך הסתרת חוטי החשמל.

– וודאו כי לא קיים לחץ או מגע בין חוטי החשמל לגוף המתכת של גוף התאורה.