כך תזהו אם דוד שמש התקלקל

לכל דוד שמש יש משך חיים מוגבל, ושום דבר לא מחזיק לנצח. עם זאת, יש כמובן הבדלים רבים בין הדודים. לרוב, דודי השמש לא מתחילים להתפרק מעצמם. לרובם יש סימנים שמעידים על כך שיש להם בעיה מסוימת. חשוב לציין שאצל רוב דודי השמש, יש דווקא בעיות שאפשר לתקן, מה שאומר שלא צריך לרוץ ולקנות דוד שמש חדש, אלא פשוט לפנות לטכנאי דודים שיבוא ויטפל בבעיה. עם זאת, הדבר מחייב זיהוי מוקדם שיש בכלל בעיה. אז איך נדע שיש לפתע בעיה בדוד? הנה כמה סימנים שאפשר להיעזר בהם:

 

הסימנים שמעידים על בעיה אפשרית בדוד

  • אין מים חמים בקיץ – היום הוא חם במיוחד והשמש יוקדת. אתם נכנסים למקלחת, פותחים את ברז המים ולהפתעתכם הרבה המים כמעט ואינם מתחממים. מה קורה פה? זה לא הגיוני כמובן שאין מים חמים בהנחה שיש לכם דוד שמש בשיא הקיץ. זה כמובן מעיד על תקלה חמורה מאד. האפשרות הסבירה ביותר במצב כזה היא שיש לכם נזילה מתוך הדוד ולכן המים לא מתחממים. כמו כן, אפשרות נוספת היא של הצטברות אבנית. שימו לב! לרוב תופעה כזו לא תתרחש ביום אחד, אלא זה תהליך הדרגתי ולכן חשוב מאד להיות ערניים לנושא.
  • מים חומים – אתם פותחים את ברז המים, ומגלים שיוצאים מים חומים-אדמדמים. רגע לפני שאתם חוששים מבעיה בביוב, נסו לחשוב בשנית כי סביר יותר להניח שזו בעיה בדוד. מדוע המים נעשים לפתע חומים? לעתים זה פשוט כי הדוד מתפורר – ואז אין מנוס אלא לרכוש דוד שמש חדש לגמרי. אפשרות נוספת היא שיש לכם קולטים ישנים יחסית שהצטברה עליהם כמות גדולה של חלודה, והיא נכנסת לתוך המים. החלפה של הקולט כמובן תפתור את הבעיה.

 

ויש גם אפשרות של ציפוי ישן

בדודים החדשים שמיוצרים כיום, ישנו ציפוי בבידוד הפנימי של הדוד עם פוליאוריתן מוקצף. עם זאת, אם יש לכם דגם ישן יחסית של דוד שמש, יש סיכוי שתפתחו את המים ותגלו מן נוזל מוקצף ולבן. זהו כמובן הבטון שמשמש כציפוי בדוד, ומתחיל להתפורר. גם כאן, לרוב רק החלפה של הדוד תבוא בחשבון.