עובר דירה? כך תוודא שהדירה תקינה וראויה למגורים

מעבר דירה הוא תהליך ארוך הדורש השקעה של זמן בהשוואת נכסים, קבלת הצעות וחתימה על חוזים. הדבר החשוב הוא לוודא שהדירה תקינה וראויה למגורים עוד לפני שמתחייבים כלפי הקונה או המשכיר. הנה כמה דרכים לעשות את זה:
א. נסה להגיע לדירה בשעות היום – יש הבדל משמעותי של 180 מעלות בין איך שהדירה נראית ביום, לבין הרושם שהיא משאירה בשעות הערב והלילה. כדאי להגיע לדירה לפחות פעם אחת בשעות היום ולבדוק את התאורה הטבעית. ניתן גם לנצל את הביקור על מנת לבצע בדק בית עצמאי, לראות אם יש נזילות ורטיבות ולוודא שאין נזקים חיצוניים במבנה.
ב. הזמן בדק בית מקצועי – השקעה חד פעמית בשירותי בדק בית יכולה לחסוך הוצאות של מאות אלפי שקלים. שירותי בדק בית מתאימים גם למי שקונה דירה ישנה וגם למי שמתעניין בדירה חדשה מקבלן. השירות כולל בדיקה יסודית של מערכות המים, החשמל, האיטום, הבידוד ועוד.
ג. בדוק את החוזה – תוכל לוודא שהדירה תקינה וראויה למגורים על פי המופיע בחוזה. במידה ובחוזה יש סעיפים לא ברורים או כאלה שמשחררים את הקונה מאחריות לנזק, סביר להניח שמנסים להסתיר ממך משהו. קרא מספר פעמים את החוזה ואל תתבייש לפנות לעורך דין על מנת לשמוע חוות דעת נוספת.

הדגשים החשובים בבדק בית:

יש כמה דגשים שעליהם חשוב לשמור כאשר מבצעים בדק בית עצמאי או מזמינים חברה מקצועית. קודם כל, רוב ליקויי הבנייה קשורים לאיטום ולנזילות. מומלץ לאתר את המקורות לנזילה ולנסות למצוא פתרונות באמצעות מכשור מתקדם. שנית, יש להביא בחשבון את ההבדלים בין ליקויים אסתטיים, תפקודיים ובטיחותיים. ליקויים בטיחותיים ותפקודיים הם החמורים ביותר, בעוד ליקויים אסתטיים בדרך כלל ניתן לפתור יחסית בקלות.
אפשר לוודא שהדירה ראויה למגורים לפי סדקים בטיח הקירות. יש לתת עדיפות לדירה ללא בעיות קונסטרוקטיביות, על מנת להקל על המעבר וגם על התחזוקה. בתום הבדיקה ניתן דוח ממצאים מסודר שבו אפשר להשתמש על מנת לדרוש פיצויים ותשלומים.
בדק בית