שורשים בביוב – עשה זאת בעצמך

סתימה בצנרת שנגרמה עקב חדירת שורשים לביוב דורשת טיפול יסודי. את הטיפול ניתן להתחיל באופן עצמאי, אך יש מקרים בהם עדיף להזמין אנשי מקצוע. הנה המדריך המלא

שורשי עצים ניזונים ממים וחומרים אורגניים ולכן לעיתים הם חודרים לתוך הביוב. באזור הביוב יש כמויות גדולות של מים, שאריות מזון ועוד המון חומרים שבהם העצים משתמשים על מנת להזין את הענפים והפרחים. עם זאת, חדירת השורשים גם מסבה שורה ארוכה של בעיות. היא מעודדת הופעת מזיקים וחרקים, סותמת את הצנרת עצמה ולעיתים גם גורמת נזק לתשתית הביוב העירונית.

הפתרון הטוב ביותר להתמודד עם סתימה בצנרת שנגרמה עקב חדירת שורשים לביוב היא להסיר אותם. יש לנקות בצורה יסודית את הצנרת ולוודא מעבר חלק ותקין של המים. עם זאת, לא כדאי לנסות לשלוף החוצה את השורשים. פעולה כזו גורמת לכך שהשורש יתעבה ויתפצל. במילים אחרות, תלישה של השורשים מזרזת את גדילתם וכך מעלה את הסיכוי להופעת סתימות.

טיפים לפתיחת סתימות בביוב

יש כמה טיפים שעליהם מומלץ להקפיד על מנת להתמודד עם שורשים בביוב:

א. שטיפת מים בלחץ גבוה – ניתן להיעזר במכונה ייעודית עם ראש פלזמה ומנוע זעיר שמוחדרת לתוך הצנרת ושוטפת אותה מבפנים. השטיפה יוצרת סילון מים דק בלחץ גבוה ומאפשרת חיתוך מדויק של השורשים.

ב. סריקת קווי צנרת – כדאי לנצל את ההזדמנות של התמודדות עם שורשים בביוב כדי לסרוק את קווי הצנרת. מטרת הסריקה היא לוודא שלא נגרמו נזקים מסוימים לצנרת ושהיא לא נשברה או נהרסה. נזקים לצנרת לא מאפשרים להעביר את מי השופכין בצורה תקינה, כמו גם מעלים את הסיכוי להופעת סתימות חמורות במיוחד.

ג. ציפוי הצינור בחומר נגד שורשים – בחנויות "עשה זאת בעצמך" ברחבי הארץ מוכרים חומרים נגד שורשים. חומרים אלו מונעים מהשורשים לגדול ולצמוח ומעכבים את הסיכוי לכך שיצטברו סתימות. יש לצפות את פנים הצנרת בחומרים מן הסוג הזה ולעקוב אחר התוצאות לאורך זמן.

מתי מזמינים אנשי מקצוע?

יש מקרים בהם לא מספיק לנסות להתמודד עם שורשים בביוב באופן עצמאי, ואין ברירה אלא להזמין אנשי מקצוע. כדאי לבחור חברת אינסטלציה שמתמחה בפתרונות ביוב ולוודא את הניסיון שלה בהסרת שורשים. אפשר לאסוף המלצות מלקוחות קודמים, חברים ובני משפחה ולוודא שמדובר בחברה מיומנת.

עבודה מקצועית של הסרת שורשים מתוך קווי הצנרת של הביוב כוללת ניקוי ותחזוקה. אחרי הסרה חד פעמית של השורשים הקיימים ניתן להחליט האם לצפות את הצנרת בחומרי הגנה, לבדוק את הצינורות מבחינת נזילות ובמידת הצורך להחליף צינורות תקולים. כמו כן, המעורבות של חברה מקצועית נדרשת גם מצב הצנרת בלתי הפיך. שיטות שגרתיות בכל מקרה לא מתאימות לשורשים בצנרת ויש להיזהר משימוש לא נכון בהן.

המאמר באדיבות א.א.ר – שירותי ביובית ברמת גן

Categories: עמוד הבית